Välkomna till Marieborgs Båtklubb

En båtklubb vid Magelungen

Om oss

Båtklubben är beläggen i ett historiskt område vid namn Marieborg intill sjön Magelungen. Klubben grundades någon gång på 60-talet.  Denna ideella organisation har till syfte att främja friluftslivet på sjö. 

Ni kan hitta oss här.

Varje klubb är suverän att besluta om sina stadgar. Våra stadgar kan du ladda ner här.



Klubbens styrelse:

ordförande

Göran Sjödin

goran.sjodin57@gmail.com  

0720616827 

kassör

Per Gustafsson

per.t.gustafsson@telia.com

0739504860

sekreterare

Sergei Popenko

sergei.popenko@comhem.se

0709488641

klubbmästare

Janne Ström


0765840656

vice klubbmästare

Leif Carlsson


0737895274

ledamot

Jakob Jonsson

jakob.jonsson@bredband.net

0702371187

ledamot

Bertil Wåhl

bertil.wahl@gmail.com

0708232510

ledamot

Miska Eskobar

miska.escobar@hotmail.com

 0735188938

suppleant

Kjell Carlsson

Carlsson.61kjell@gmail.com

0762366005

suppleant

Peter Källström   

pekass@hotmail.com

0707698067


Klubbens valberedning:

valberedning         

Christian Weichert

weichert.christian@gmail.com

0707474832

valberedning

Jan Pickelner

pickelner@hotmail.com

07074921388